Šriftas
A A A
Fonas
Iliustracijos

Buvusio Dominikonų vienuolyno vartai Paparčiuose

Buvusio Dominikonų vienuolyno vartai Paparčiuose

  • Adresas Dominikonų g. 22, Paparčių k., Kaišiadorių r. sav.
  • Koordinatės 54.901513, 24.730372

Paparčių dominikonų vienuolynas laikytas dvasiniu ir kultūriniu dominikonų centru su didžiausia to meto šalies biblioteka. Iki mūsų dienų išliko tik barokiniai vartai ir koplyčia.
Vienuolynas pradėtas statyti 1650 m. Jo fundatorius buvo pats LDK paiždininkis Stanislovas Beinartas. Šis vienuolynas mena sąsajas su beveik visomis įtakingiausiomis LDK didikų giminėmis.
Kaip savo knygoje „Kelionė Nerimi“ 1849 m. rašo grafas Konstantinas Tiškevičius, „praplaukiant šią vietą, kairiajame jos krante, iš už kėnių tamsio tolumoje kyšo du balti bokštai ir nuostabios bažnyčios stogas, kurių taisyklingos linijos ir dailūs kontūrai aiškiu baltumu vilioja ir išryškėja žaliame kraštovaizdyje…”.
Vienuolynas buvo uždaras, su mūrine bažnyčia, iki šiol išlikusia koplyčia, dviaukščiu vienuolyno pastatu. Prie vienuolyno buvo įsteigta špitolė. Veikė didelis, pažangiai organizuotas ūkis: oranžerija, kalvės, staliaus dirbtuvės, siuvyklos, ledainės, bravorai. Vienuoliai pardavinėjo savo gamybos vyną, alų.
Apie vienuolyno grožį byloja istoriniai dokumentai. Bažnyčios interjeras dekoruotas septyniais altoriais, puošnia sakykla ir krikštykla. Dokumentuose minima, kad statinyje buvę žymių to meto tapytojų paveikslų. Grindys buvo marmuro plokščių, skliautai iš plytų, dalinai tapyti. Visas kompleksas su ūkiniais pastatais ir sodais užėmė daugiau nei 3500 kv. m.
Apie aukštą meninį lygį liudija ir freskų likučiai koplyčioje. Būtinai užeikite jos vidun.
Paparčių dominikonai turėjo savo noviciatą, veikė parapijinė mokykla. Daugybė XVII-XIX a. filosofijos, teologijos profesorių yra buvę jų auklėtiniai, galėję naudotis gausia, daugiau nei tūkstančio tomų biblioteka. Išliko Paparčiuose nežinomo autoriaus rašytos Lietuvos istorijos rankraštis.
Beveik du šimtus metų klestėjęs kultūros ir švietimo centras – vienuolynas – buvo sunaikintas dėl vienuolių pagalbos sukilėliams prieš carinę Rusiją. Po 1831 m. sukilimo atimti visi turtai, paliktas tik Paparčių dvaras. Po 1863 m. vienuolyno rūmai ir bažnyčia sulyginti su žeme.

 

Atnaujinta: 2022-03-01 16:16
Vienuolyno vartai
Giedrė Streikauskaitė