Šriftas
A A A
Fonas
Iliustracijos

Jatkonys

Jatkonys

2024 m. rugsėjo 9–13 dienomis Zauliškių kaime, prie Strėvos upės, vyko viena iš projekto „Kaišiadorys – Lietuvos kultūros sostinė 2024“ veiklų – skulptorių pleneras „Kaišiadorių istorijos akcentai“.

Plenero metu skulptūrą „Traukinukas“ sukūrė skulptorius Pijus Česiūnas. Darbe naudotos monolitinės medžiagos – granitas ir metalas.

Jatkonys

1862 m. kovo 15 d. pro Kaišiadorių dvarą ir Jatkonių kaimą nesustodamas pravažiavo pirmasis traukinys, kadangi čia nebuvo geležinkelio stoties. Ji atsirado tik nutiesus dar vieną geležinkelį. 1869 m. buvo sudarytas Liepojos geležinkelio projektas, kuris ties Jatkonių kaimu turėjo atsišakoti nuo esamos Lentvario–Kauno geležinkelio atšakos ir vesti į didžiausią tuo metu carinės Rusijos uostą – Liepoją. Netrukus šis geležinkelis buvo nutiestas ir 1871 m. spalio 24 d. iš Vilniaus per Jatkonis į Liepoją nauja geležinkelio atšaka išvažiavo pirmasis traukinys. Geležinkelių sandūroje buvo įkurta Jatkonių geležinkelio stotis (pavadinta artimiausio kaimo, kurio žemėse įsikūrė, vardu). Tačiau visi ėmė painioti šios stoties pavadinimą su tuometinės Rusijos–Prūsijos pasienyje buvusia stotimi –Eitkūnais, todėl buvo nuspręsta pakeisti stoties pavadinimą į kitą. 1871 m. gruodžio 8 d. Jatkonių geležinkelio stotis pagal netoliese buvusio dvaro pavadinimą pavadinta Kaišiadorių geležinkelio stotimi. Kaišiadorių geležinkelio stoties kompleksą sudarė apie 40 statinių.[1]

 

[1]https://lt.wikipedia.org/wiki/Jatkonys

Atnaujinta: 2024-10-11 12:26