Šriftas
A A A
Fonas
Iliustracijos

Mūro Strėvininkų piliakalnis

Mūro Strėvininkų piliakalnis

  • Adresas Mūro Strėvininkų k., Kaišiadorių r. sav.

Piliakalnis įrengtas Strėvos kairiajame krante buvusioje kalvoje, iš šiaurės, rytų ir pietų apjuostoje upės slėnio. Pietvakariuose piliakalnis siekė aukštumą, nuo kurios buvo atskirtas grioviu ir pylimu. Piliakalnio pietvakarinę dalį su visais čia buvusiais gynybiniais įrenginiais sunaikino XX a. 6 dešimtmetyje ties piliakalniu pastatyta Bačkonių hidroelektrinė ir iškastas naujas kanalas. Duomenų apie piliakalnio išvaizdą iki hidroelektrinės statybos nėra. Dabar išlikusi trapecinė, pailga šiaurės rytų-pietvakarių kryptimi, 23 m ilgio ir 20 m pločio rytų pusėje bei 8,5 m pločio vakarų gale aikštelė, kurios pietvakarių gale dar žymus 0,5 m aukščio, 12 m pločio pylimo kraštas. Šiaurės vakarų piliakalnio šlaite, 4 m žemiau aikštelės yra 3 m pločio terasa, nuolaidėjanti į šiaurę. Šlaitai statūs, 16 m aukščio.
Aikštelės vakarinė dalis nuplauta upės, pati aikštelė ardoma čia esančios prastai prižiūrimos poilsiavietės (šiaurės rytų krašte stovi medinė pavėsinė). Šlaitai apaugę lapuočiais, pietvakarių šlaite link kanalo veda cementiniai laiptai.
Piliakalnis minimas ir Strėvininkų vardu.
Į vakarus nuo piliakalnio 1,2 ha plote yra papėdės gyvenvietė.
Piliakalnis datuojamas I tūkst.
Pasakojama, kad piliakalnyje buvusi duobė, kurioje kūrenta ugnis, deginti mirusieji. Minima, kad šalia duobės buvę du akmenys (vienas – plokščias, kitas– smailėjantis į viršų), kurie neseniai nustumti į Bačkonių tvenkinį.
Pasiekiamas Bačkonių-Liutonių keliu Bačkonyse pasukus į dešinę (pietvakarių) link Mūro Strėvininkų užtvankos – važiuoti 900 m (piliakalnis yra prieš pat užtvanką).
Piliakalnis apaugęs krūmais ir medžiais, įrengti cementiniai laiptai, rodyklės, stendas yra.

Atnaujinta: 2019-02-04 17:37
Mūro Strėvininkų piliakalnis
Giedrė Streikauskaitė