Šriftas
A A A
Fonas
Iliustracijos

DKA partizanų štabas Gegužinės bažnyčioje

DKA partizanų štabas Gegužinės bažnyčioje

  • Adresas Jonavos g. 47, Gegužinės k., Kaišiadorių r. sav.
  • Tel. +370 647 42585
  • El. p. partizanustabasgeguzineje@gmail.com

🫵Kviečiame į Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią – ypatingą vietą, kurioje išlikusi legendinio vado – Žaliojo Velnio – ir jo skrajojančio Didžiosios kovos apygardos štabo vieta. Išlikusi tokia kokią ją matė 1944-1946 m. kovotojai.

1944 vasarą, liepos mėnesį, sovietų kariuomenė pradeda užiminėti Lietuvą. Pirmoji į kovą stoja Didžiosios Kovos Apygarda ir jai vadovaujantis vadas bei jo smegenys – štabas. Kariniam vienetui štabas – tai smegenys, kurios tvarko visą karinio vieneto veiklą. DKA štabas simbolizuoja sąmoningą lietuvių pasirinkimą stotį į kovą su bolševikais.

💬 „Gyvenimas Tėvynei, siela – Dievui“ – žodžiai, buvę išsiuvinėti ant Algimanto apygardos partizanų uniformų, tačiau taip pat įprasminę daugelio Lietuvos kovotojų gyvenimą. Taigi anuomet Gegužinės bažnyčia, vedama kunigo Stepono Rudžionio-Vėjo, tapo ne tik maldos namais, bet ir partizanų prieglobsčiu, kuriame vyko svarbūs laisvės kovos pasitarimai. Tad jei pagalvojus apie partizanines vietas pirmoji mintis kyla apie drėgnus bunkerius, tai DKA kovotojai savo štabus kūrė tokiose vietose kaip bažnyčia, istorinis Čiobiškio dvaro kumetynas, nemažą dalį glaudė vietos gyventojų sodybos ir juose įrengtos slėptuvės.

👥Gegužinės vietos atmintis gyva, nes liudija, nes yra puoselėjama bendruomenės, todėl kviečiame užsukti į šią 500 metų skaičiuojančią parapiją ir pažinti gyvą jos pasakojimą.

📲 Susiderinti dėl ekskursijos laiko galima siunčiant žinutes puslapio viršuje ir rašant el. paštu: partizanustabasgeguzineje@gmail.com.
Atnaujinta: 2023-10-25 14:42